Čítanie na 4 minút

Veľmi dobre si pamätám ten deň, keď som prvýkrát počula z jeho úst Marrakesh. Bol to už chladný jesenný večer a my sme sa, nasýtení pizzou, potulovali po uličkách Dolného Kubína. Keď Filip povedal, že by sme mali navštíviť túto celkom neprebádanú a nie ani drahú destináciu, hlavou som bola niekde inde. Moje pritakanie bolo výsledkom štúdií o dlhodobých vzťahoch. Tvár sa, že ho počúvaš. Marrakesh, kde to vôbec je? Ale dobre, na znak toho, že ho počúvaš a chceš mu vyhovieť, pokývaj hlavou. Je to to najmenej, čo môžeš urobiť, aby si uspokojila jeho cestovateľské vášne. A kto vie, kedy sa tam vôbec dostanete. A či vôbec…

Keď sme vystúpili z lietadla na letisku Marrakesh Menara Airpor, bola som nadšená. Už si nepamätám, či to bolo z toho, že som prvý raz prekročila hranice Európy alebo z domácej pálenky, ktorú sme museli narýchlo vypiť ešte na bratislavskom letisku, predtým než nám ju zhabú. Neviem. Ale viem, že som sa veľmi tešila.

Pár riadkami sa vrátim o niekoľko dní dozadu… Tu by ste len márne hľadali natešenú cestovateľku. Popravde, bola som chodiace klbko nervov. Strašidelné príbehy a varovania mojich blízkych, každodenne utrúsená poznámka o Marrakeshi a otázky typu – Naozaj tam musíte ísť ? – boli semienkom nedôvery a strachu. Pravidelne polievaného a hnojeného. A úrodnou pôdou bola moja myseľ a fantázia. Preto sama doteraz nechápem, čo sa so mnou stalo v deň D.

Privítala nás nádherná, nadčasová, vynovená budova letiska, ktorá sa líšila od našich predstáv. A zanechala v nás dojem. Ten sa prehĺbil, keď sme uvideli nášho šoféra, s Filipovým menom na ceduľke. Presne ako vo filme. Nasadli sme do auta a začali sa kochať mestom. Jedným slovom – wou. Skúsený cestovateľ, ktorý už zažil exotiku, by sa mi vysmial, ale pre mňa to bolo wou, wou, wou. Všade palmy, ťavy, typické oranžovo-ružové domy a hotely. Hotel, kde noc stojí približne 25 000 €. Vážne? A keď sme už boli blízko nášho ubytovania, vtedy to prišlo. Vtedy sme zočili skutočný Marrakesh.

Exotický výhľad sa zmenil na stánkami preplnenú cestu. Pomedzi dav ľudí sa pretláča oslík a za vami už vrčia tri ďalšie skútre. Skútre sú prvý, a vlastne, neustály problém, s ktorým sa musíte vysporiadať (vážne, v prvý deň mi prešli po päte). Patria nie len na cestu, ale aj na pešiu zónu, trh, meter široké uličky. Bežne jeden skúter unesie trojčlennú rodinu.

Mäso. Ak nie ste vegetarián, stanete sa. Mäso na trhoch sa predáva voľne, je pastvou pre zvedavé oči, muchy a pouličné mačky, v ktorých sa prebúdza inštinkt šelmy, čakajúcej na každý padnutý kúsok mäsa ako svoju korisť.

Obaja s Filipom sme príkladom filozofie „nejeme preto aby sme žili, ale žijeme preto, aby sme jedli“, tak nie je prekvapením, že sme každé ráno vstávali s myšlienkou, čo ideme jesť. A piť. Voda z kohútika pitná nie je. Prezieravý Filip zabezpečil dezinfekciu, a žalúdočné kvapky v jednom, už na bratislavskom letisku. A tak sa s nami za africkým dobrodružstvom vydala aj hruškovica.

Mäsu sme sa vyhýbali. Dopriali sme si mixovaný šalát. Základom bola ryža, ktorá sa schovávala za množstvom, pre nás mäsových labužníkov prekvapivo, veľmi chutnej zeleniny dochutenej lahodným dresingom. Jednotlivé chute zeleniny boli o niečo iné ako tie, na ktoré sme zvyknutí. Čo nás ale naozaj dostalo, bolo pečivo. Odhliadnuc od toho, že vám jednotlivé bochníky chleba predavač v stánku podáva holými rukami,  bolo pečivo neskutočne dobré. Kôrka zdobená akoby hrubozrnnou múkou. Geniálne.

Osobitnou kapitolou bolo zvolávanie k modlitbe. Internetové fotky, prospekty, letáky. Ukážu vám nádherné prostredie, v jeho centre obrovská veža. Ale nepripravia vás na to, že tých veži je v tomto meste viac a ani na ich skutočný účel. V pravidelných intervaloch sa niekoľkokrát do dňa ozýva z reproduktorov, namierených na všetky svetové strany a do neba, zvolávanie k motlidbe v rôznych podobách. Avšak tento sprvu kultúrny šok sa premenil na zaujímavé pozadie večerných výhľadov na africký západ Slnka. Oranžovo-ružové domy, viac vyššie ako väčšie, ponúkajú strešné terasy, ideálne miesta na nádherný, upokojujúci, veľkolepý, romantický pohľad na zapadajúce žiarivé, červené Slnko a odhaľujúcu sa nočnú oblohu.